Close

Bir Bakışta Çanakkale

Coğrafi Konum

Marmara Bölgesi’nin güney kısmında yer alan Çanakkale; İstanbul, Bursa ve İzmir gibi metropollere yakınlığı, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan stratejik noktalardan biri olan Çanakkale Boğazı’nın iki yanında konumlanması ve bu iki kıta arasındaki transit geçiş yollarına sahip olması nedeni ile önemli bir coğrafi konuma sahiptir. 
Hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Çanakkale, Türkiye genelinde iki denize komşu olan 6 il arasında yer almaktadır.

cografi konum

Nüfus Dinamikleri

Çanakkale; 2016 yılı verilerine göre 519.793 olan nüfusu ile Türkiye nüfusunun %0,65’ini oluşturmaktadır.

nufus dinamikleri
nufus projeksiyonu

Çanakkale’de Eğitim 

Sahip olduğu eğitim altyapısı sayesinde birçok sektörün ihtiyaç duyduğu ara eleman ve nitelikli insan kaynağı Çanakkale’de bulunmaktadır. 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  14 fakülte, 8 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 4 enstitü ve 32 araştırma ve uygulama merkezi ile 50.000’i aşan öğrenciye hizmet vermektedir.

ilkokulda okullaşma oranı
ortaokulda okullaşma oranı
lisede okullaşma oranı

ÇOMÜ Teknopark

Çanakkale’de AR-GE ve inovasyon alanında yeni ufuklar açan ÇOMÜ TEKNOPARK Çanakkale  Teknoloji  Geliştirme  Bölgesi  araştırma, geliştirme  ve  inovasyon  çalışmalarının  yürütüldüğü; 
katma  değerli  ürünlerin  ortaya  konduğu;  akademik, ekonomik  ve  sosyal  yapının  bütünleştiği  bir  merkez olarak yatırımcılara çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Çanakkale’de Sağlık

Çanakkale’de 9 devlet hastanesi, 1 üniversite hastanesi, 2 özel hastane, 1 sağlık merkezi ve  1 ağız ve diş sağlığı merkezi bulunmaktadır.

canakkalede saglık

Ulaşım

Karayolu Ulaşımı

Çanakkale – İstanbul Ulaşımı
Çanakkale’den İstanbul’a ulaşım karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Çanakkale-İstanbul arası karayolu ile 320 km olup, havayolu ile ulaşım yaklaşık 50 dakika sürmektedir.
Asya ile Avrupa’yı birbirine karayolu ile bir kez daha bağlayacak olan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi tamamlandıktan sonra Çanakkale-İstanbul arası ulaşım süresi kısalacaktır.
Çanakkale – İzmir Ulaşımı
Çanakkale’den İzmir’e ulaşım karayolu ile sağlanmakta olup iki il arasındaki uzaklık 326 km’dir. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projeleri sayesinde ulaşımın 
hem mesafe hem de süre bakımından kısalması beklenmektedir.
Çanakkale – Bursa Ulaşımı
Çanakkale’den Bursa’ya ulaşım karayolu ile sağlanmakta olup iki il arasındaki uzaklık 271 km’dir.
Çanakkale – Balıkesir Ulaşımı
Çanakkale’den  ilin  en  fazla  sınırı  olan  komşusu  Balıkesir’e  ulaşım  199  km’lik  karayolu  ile sağlanmaktadır.

illere göre mesafeler

Havayolu Ulaşımı

Çanakkale Havalimanı

1995  yılında  hizmete  giren  Çanakkale  Havalimanı 2017 yılında hizmete açılan yeni terminal binası ile ulusal ve uluslararası trafiğe hizmet vermektedir.

•  12.500 m 2 ’lik terminal binası
•  Toplamda 5 uçak kapasiteli 2 apron
•  14 kontuar
•  5.000’in üzerinde iç ve dış hat uçuş
•  İç ve dış hatta taşınan yılda 180.000’in 
üzerinde yolcu
•  Engelsiz Havalimanı unvanına sahip
•  Yeşil Havalimanı sertifikalı

Gökçeada Havalimanı

2010  yılında  hizmete  giren  Çanakkale Gökçeada Havalimanı sivil statüde olup iç 
hat trafik tipine sahiptir.

•  1.200 m 2 ’lik terminal binası
•  3 uçak kapasiteli 1 apron
•  4 kontuar

 Denizyolu Ulaşımı

Çanakkale’de Çanakkale Merkez-Kilitbahir, Çanakkale Merkez-Eceabat, Lapseki-Gelibolu, Çardak-Gelibolu  arasında  günlük  deniz  yolu  ulaşım  seferleri  yoğun  bir  şekilde  yapılmaktadır.  Ayrıca Gökçeada ve Bozcaada için günün belirli saatlerinde ulaşım seferleri yapılmaktadır.  

Kaynak: www.investincanakkale.com