Close

Çanakkale’de Turizm

Tarih, Kültür, Mitoloji ve Doğanın Bütünleştiği İl; Çanakkale

Tarihi, kültürel ve manevi değerleri ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı; Troya Antik Kenti başta olmak üzere birçok arkeolojik değer ve kültürel varlık; Aristoteles’in felsefe okulu ile Assos; sahip olduğu üzüm bağları sayesinde kimliğinin önemli unsurlarından biri olan bağcılık ile ön plana çıkan Bozcaada; bozulmamış doğası ve organik ürünlerle harmanlanmış, çok kültürlülüğün ahengine sahip Gökçeada; sahip olduğu zengin flora-fauna varlığı ile Kazdağları; barındırdığı zengin canlı türleri ile Saros Körfezi, Çanakkale’nin önemli değerleri arasında yer almaktadır.                                             

Tarih Kültür Mitoloji ve Doğanın Bütünleştiği İl

Dört Mevsim Turizm Potansiyeli İle Çanakkale

Dört Mevsim Turizm Potansiyeli İle Çanakkale Çanakkale sahip olduğu kıyı şeridi ve adaları; tarihi, kültürel ve manevi değerleri; biyolojik çeşitliliği ve jeotermal kaynakları ile güçlü bir turizm potansiyeline sahiptir. Doğal, kültürel ve tarihi öğelerin bütünleştiği Çanakkale, dört mevsim turizm potansiyelinin değerlendirilip yıl boyu turizm faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği bir il özelliğindedir.

Tarih Kültür Mitoloji ve Doğanın Bütünleştiği İl Canakkale
dort mevsim

Turizm Yatırımlarının Birinci Adresi

Turizm Yatırımlarının Birinci Adresi Çanakkale sadece deniz-kum-güneş üçlüsü ile değil; yeşilin rahatlatıcı etkisi ile bütünleşen tarihi ve kültürel değerleri ile birçok turizm faaliyetine ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca ağırladığı ziyaretçi sayısıyla Türkiye’nin turizm sektörü açısından öne çıkan illeri arasında bulunan Çanakkale, farklı turizm türlerinde yatırım yapmayı planlayan girişimcilere çeşitli fırsatlar sunmaktadır.  
          

Mavi Bayraklı Plajları ve Adaları ile Kıyı Turizmi Açısından Turistlerin Uğrak Noktası; Çanakkale 

Çanakkale’nin toplam kıyı uzunluğu 671 km’dir. Çanakkale’de gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen mavi bayrak ödülü kapsamında 11 tane mavi bayraklı plaj bulunmaktadır.* İlin en fazla mavi bayraklı plajına sahip ilçesi olan Ayvacık ile doğal ve kültürel değerlerin ahenk içinde olduğu Bozcaada ve Gökçeada yaz aylarında ilin cazibesini artırmaktadır.

 Denizin Sunduğu Alternatif Turizm Çeşitliliği

Sörf, uçurtma sörfü, su altı dalış, sportif olta balıkçılığı gibi farklı su sporlarının deneyimlenebilmesi açısından Çanakkale birçok fırsat sunmaktadır.

Barındırdığı zengin canlı türleri ve batıklar nedeniyle Saros Körfezi dalış tutkunlarının gözde dalış noktaları arasında yer almaktadır.

Turistlerin cazibe noktası olan Gökçeada ve Bozcaada; keşfedilmeye hazır kıyıları ile birçok dalış noktasına ev sahipliği yapmaktadır.

Cittaslow unvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası olan, farklı kültürel motifleri bir arada barındıran Gökçeada, uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü tutkunlarının gözde mekanlarından birisidir.

Çanakkale; Babakale, Saros Körfezi ve Bozcaada sahilleri başta olmak üzere sportif olta balıkçılığı açısından uygun birçok nokta barındırmaktadır.

Deniz ulaşımına yönelik mevcut ve devam eden altyapı yatırımları, hâlihazırda ev sahipliği yaptığı kruvaziyer gemileri ile Çanakkale, yat turizmi ve kruvaziyer turizmi açısından önemli fırsatlara sahiptir.

deniz alternatif

 Zengin Tarihi ve Kültürel Mirası ile Çanakkale 

Antik çağlardan günümüze kadar farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çanakkale, zengin tarihi ve kültürel varlıkları ile dikkat çekmektedir. Antik Troas Bölgesi olarak ifade edilen ve günümüzde Biga yarımadasını kapsayan bölge sınırları içinde birçok antik yerleşim kalıntısı bulunmaktadır.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Troya Antik Kenti başta olmak üzere Assos, Parion, Alexandria Troas gibi antik kentler Çanakkale’de bulunan önemli kültür varlıklarından sadece bazılardır. Gelibolu Mevlevihanesi, Aynalı Çarşı, Çimenlik Kalesi, Kilitbahir Kalesi gibi değerler ilin tarihi ve kültürel zenginlikleri arasında yer alan diğer unsurlar arasındadır.

kazı calismalari

İlan Edilmiş Turizm Merkezleri

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve Turizm Merkezleri turistik değer taşıyan alanların korunması ve geliştirilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen alanlardır. Bu bölgelerde turizm tesisi yatırımları için bürokratik süreçler azaltılmış olup yatırımların hızlı gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Söz konusu alanlarda gerçekleştirilen turizm yatırımları Ekonomi Bakanlığı’nın Teşvik Sistemi kapsamında 5. Bölge desteklerinden faydalanabilmektedir.Çanakkale’de termal, doğa ve kıyı temalı 8 turizm merkezi ve 1 kıyı temalı kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi bulunmaktadır.                                                     

turizm koruma ve gelisim bolgeleri

Termal Turizm Yatırımları için Doğru Adres

Çanakkale ili jeotermal enerji kaynaklarının yüzey sıcaklık değerleri 23 – 96.2°C arasında değişmektedir. Ayvacık ilçesi Tuzla bölgesi jeotermal kaynakları 96,2°C yüzey ve 174°C kuyu dibi sıcaklığı ile Çanakkale ili sınırları içerisinde en yüksek sıcaklığa sahip jeotermal kaynaklardır.Tuzla, Kestanbol, Külcüler, Hıdırlar, Tepeköy, Kırkgeçit gibi kaplıcalar Çanakkale’yi termal turizm açısından ön plana çıkaran termal kaynaklar arasında yer almaktadır.Çanakkale’de Çan ilçesinde 3 tane; Biga, Ezine ve Bayramiç ilçelerinde 1’er tane olmak üzere toplam 6 tane termal tesis bulunmakta olup, 2016 yılı itibariyle söz konusu tesislerin toplam yatak kapasitesi 626’dır.** Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2016 Yılı İstatistikleri     

Doğaseverler İçin Çanakkale

Gün geçtikçe değişen turizm anlayışı kıyı turizminin yanı sıra alternatif turizm çeşitlerinin de gelişmesinde etkili olmuştur. Çanakkale sahip olduğu doğal güzellikleri, zengin bitki örtüsü ve elverişli iklim koşulları ile ekoturizm potansiyeli yüksek olan iller arasında yer almaktadır. Çanakkale’de kuş ve yaban hayatı gözlemciliği, doğa yürüyüşü, tarım ve çiftlik turizmi gibi pek çok ekoturizm imkânı bulunmaktadır.   

Doğaseverler İçin Ekoturizm

Yeşilyurt, Adatepe ve Nusratlı Köyleri; yerel mimari doku ve doğal yapının korunduğu, mavi ile yeşilin bütünleştiği eşsiz manzarası ile Çanakkale’nin önemli ekolojik turizm değerleri arasında yer almaktadır.

Ayvacık, Bozcaada ve Bayramiç ilçeleri başta olmak üzere Çanakkale; doğa koruma bilinci ve ekolojik yaşam hakkında farkındalık sağlayan, doğal ve kültürel zenginliklerin korunması esasına dayalı ekolojik çiftliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Çanakkale’de ekoloji, permakültür ve ekolojik mimari gibi konulara yönelik eğitim çalışmaları, çocuk ve yoga kampları gibi birçok alternatif turizm etkinliği gerçekleştirilmektedir.

Doğa Yürüyüşü
Kuş ve Yaban Hayatı Gözlemciliği
Bisiklet ve Av Turizmi
Botanik Kongre Etkinlik Turizmi

Gastronomi Turizmi

Çanakkale, zeytinyağı ile bütünleşen mutfağının otantik tatları sayesinde gastronomi tutkunları için bir lezzet durağıdır.Toprağı kadar denizi de bereketli olan Çanakkale farklı tatlar arayan ziyaretçilerine çeşitli lezzet seçenekleri sunmakta, yerel tatların ön plana çıktığı türlü etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.Çanakkale giderek yaygınlaşan organik tarım ve iyi tarım uygulamaları sonucunda elde edilen kaliteli ve doğal tarım ürünleri ile sağlıklı beslenme konsepti açısından da dikkat çekmektedir.Ezine Peyniri, Bayramiç Beyazı ve Bayramiç Elması gibi Çanakkale’ye ait yöresel tatlar coğrafi işaret ile tescillenmiş olup gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamaktadır

Gastronomi Turizmi

Çanakkale’nin Korunan Alanları 

Troya Tarihi Milli Parkı*: Homeros’un İliada ve Odysseia eserleriyle ölümsüzleşen, dokuz kültür katı ve kırktan fazla yerleşim evresi ile Troya’ya ev sahipliği yapan Troya Tarihi Milli Parkı; bisiklet sporu, piknik, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, yaban hayatı gözlemciliği, çadırlı kampçılık, yayla turizmi, kaya tırmanışı, kuş gözlemciliği gibi birçok aktivitenin gerçekleştirilebileceği bir alandır.

Korunan Alanlar

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı*: Mitolojiye göre dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı Kazdağları’nda bulunan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı; orman içi dinlenme yeri, kendine özgü florası-faunası, soğuk su kaynakları ve temiz havasıyla doğaseverlerin uğrak noktasıdır.

Saros Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi**: Su altı zenginlikleri ile bilinen Saros Körfezi 144 çeşit balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngere ev sahipliği yapmakta ve sualtı etkinlikleri ile ilgilenenlere değişik fırsatlar sunmaktadır. Jeomorfolojik, peyzaj, ekolojik, floristik, biyogenetik ve turistik özelliklerinin bozulmadan korunması amacıyla Saros Körfezi ve kıyıları, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir.

 * Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ** Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü

Turizm İşletmeleri

 2016 yılı itibariyle Çanakkale’de bulunan turizm işletme belgeli ve belediye belgeli konaklama tesislerinin toplam sayısı 623’tür. Tesislerin 67 tanesi turizm işletme belgeli konaklama tesisi, 556 tanesi ise belediye belgeli konaklama tesisidir.

ilçelerde bulunan konaklama tesisleri

 Yatak Kapasitesi  2016 yılı itibariyle Çanakkale’de bulunan turizm işletme belgeli ve belediye belgeli konaklama tesislerinin toplam yatak kapasitesi 25.099’dur.

Toplam yatak kapasitesinin 19.000’i belediye işletme belgeli tesislere, 6.099’u ise turizm işletme belgeli konaklama tesislerine aittir.

Yatak kapasitesi açısından ilçeler arası sıralama incelendiğinde ilk üç sırada Ayvacık, Çanakkale Merkez ve Bozcaada yer almaktadır.

toplam yatak kapasitesi 1

Yerli ve Yabancı Turistler  

2011-2015 yılları arasında Çanakkale’de bulunan turizm işletme belgeli tesislere gelen ziyaretçi sayısında artış yaşanmıştır. 2016 yılında 64.949’u yabancı; 308.994’ü yerli olmak üzere turizm işletme belgeli tesislere toplam giriş sayısı 373.943 olmuştur. 2016 yılı işletme belgeli tesislerde ortalama kalış süresi ise 1,56’dır.

toplam igiriş sayısı

 Yabancı Ziyaretçi Profili

2011-2016 yılları arasında Çanakkale’ye gelen ve işletme belgeli tesislerde konaklayan ziyaretçilerin ülkeler özelinde dağılımı incelendiğinde en çok ziyaretçi gelen ülkeler sıralamasında Avustralya’nın ilk üç ülke arasında yer aldığı görülmektedir. Her yıl nisan ayında gerçekleştirilen Anzak Günü Törenlerinin (anma etkinlikleri) bu duruma etkisi oldukça yüksektir.

Çin Halk Cumhuriyeti 2011-2016 yıllarını kapsayan süre zarfında sıralamada yükseliş göstermiş, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında gelen ziyaretçi sayısı açısından ülkeler arası sıralamada 1. sırada yer almıştır.

ziyaretçi ülkeler

 Her Mevsim Turizme Olanak Sağlayan İklim Yapısı

Çanakkale yarı nemli bir iklime sahiptir. Deniz tesirine yakın bir iklime sahip olan Çanakkale’nin ortalama sıcaklığı 15.0°C’dir. İlde ortalama 25°C ile Temmuz, 24.9°C derece ile Ağustos ayları en sıcak aylardır. En düşük sıcaklık ortalama 6.2°C ile Ocak ayında hissedilmektedir. 

 Ulusal ve Uluslararası Anma Etkinlikleri

Ulusal kurtuluş mücadelesinin en önemli simgelerinden biri olan, bir kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale her yıl ulusal ve uluslararası üst düzey temsilciler, yerli ve yabancı konuklar, basın ve yayın organları gibi birçok katılımcının iştiraki ile gerçekleşen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin Yıldönümü Etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Fransa tarafından Türkiye’nin ev sahipliğinde Çanakkale’de düzenlenen bir anma etkinliği olan Anzak Günü Törenleri, her yıl Nisan ayının 24. ve 25. Günlerinde gerçekleştirilmektedir

abide ve anzac

Kaynak: www.investincanakkale.com